Skip to Content Skip to Navigation

Tomáš Mach: Bio

Tomáš Mach Bio CZ

(English version below.)

(Band members' bios coming soon)

Tomáš Mach, houslista, skladatel, pedagog.

se Zakem

 Vyrůstal v hudební rodině. Vedle klasické hudby ho od dětství zajímal Bluegrass (akustická hudba amerického venkova). V šestnácti letech začal učit na Letní Bluegrassové Dílně na Moravě, kde se seznámil s předními českými interprety tohoto hudebního žánru. Z jejich společné spolupráce postupně vzniklo několik nahrávek z nichž nejúspěšnější byly oceněny v prestižním americkém časopisu Blugrass Unlimited.

 V r. 1995 přerušil svá studia na Konzervatoři v Teplicích a odjel do USA. Zde se setkal s Mattem Glaserem – vedoucím smyčcového oddělení na Berklee College of Music v Bostonu, který ho pozval na své soukromé lekce. T. Mach pozvání přijal. Žil v New Yorku, živil se jako osobní řidič známého lékaře, koncertoval s italským kytaristou Beppem Gambettou  a student orchnavštěvoval Glasera v Bostonu na Berklee College of Music. Na podzim r. 1996 ho tragická událost v rodině přivedla zpět do Čech.

 V r. 1997 s vyznamenáním dokončil Konzervatoř v Teplicích ve třídě minského prof. Doc. Vadima Skibina.

 V německém Freiburgu vyhrál konkurz na stipendium na Berklee, kam už se však nevrátil. V létě 1997 podnikl koncertní turné s legendárním americkým banjistou Tonym Trischkou po Estonsku. Na podzim téhož roku se stal členem Severočeské Filharmonie Teplice, kde setrval dva roky.bronx

 Dále jeho hudební aktivity směřovaly do oblasti jazzu. Stal se členem swingového orchestru Melody Makers Ondřeje Havelky. Orchestr je zaměřen na dobovou interpretaci swingové hudby 20-tých a 30-tých let.  Současně vyučoval na pražské konzervatoři Jaroslava Ježka.

 V lednu r. 2002 odjel na pozvání do Thajska a stal se členem bangkokského symfonického orchestru. Po dva roky vyučoval v Bangkok Symphony Music School.

Nyní žije v Praze a zabývá se koncertní činností, kompozicí.

maehongson

 

Tomas Mach Bio EN

 

 

Tomáš Mach, violinist, composer  and  educator.

 Born in Czech  Republic, he grew up in a musical family. From early childhood he was interested in Bluegrass (an acoustic form of American country  music). He started  teaching at  Summer Bluegrass Workshop in  Moravia when he was 16. There  he met the Czech elite of this musical genre and  together they  gradually recorded several  albums, from which the most  successful were priced in prestiges American magazine Bluegrass Unlimited.

 In 1995 he interrupted his studying at Conservatory in Teplice and went to the USA. In New York he met Matt Glaser (chairman of string department at Berklee College of Music in Boston, Massachusetts) who invited him for few lessons. Tomáš accepted. He lived in New York, made his living by being personal driver, played with Italian guitarist Beppe Gambetta and kept on visiting Mr. Glaser in Boston.

 A tragic event in his family in the fall of 1996 led him back to Czech. In 1997 he graduated with honors from Conservatory in Teplice, Czech Republic in the class of Prof., Doc. Vadim Skibin. In Freiburg, Germany at an audition he received scholarship to Berklee College of Music but he never returned there. Instead of that he stayed in Europe and spent some time touring with Tony Trischka, legendary American banjo player, creator of modern finger-picking style and main influence to other giants including Multiple Musical Award Winner Béla Fleck. aorayle

 In the fall of 1997 he become a member of North-Czech Philharmonic Orchestra where he stayed for two years. Then, his musical activities led him to the field of jazz.

 In the fall of 1999 he got an offer for engagement from leader of Melody Makers, Ondrej Havelka. Melody Makers is a swing orchestra focusing on authentic interpretation of swing music from 20's and 30's. Tomáš traveled with MM until the end of 2001. Meanwhile, he was teaching the violin at Conservatory of Jaroslav Jezek in Prague.

 In January 2002, Tomáš Mach was engaged by Bangkok Symphony Orchestra, where he stayed playing for two years. He also led master courses at Bangkok Symphony Music School (BSS). 

 Now, Tomáš Mach lives in chaamPrague, Czech Republic, working on his compositions and playing concerts consisting of classical pieces for violin; as well as his own music in which he blends a classical way of playing with jazz and other contemporary styles.

 He appears on number of CD's of various genres including classical music, country and jazz.

the Band